معرفی

شرکت کشت و صنعت و داروسازی گیاه اسانس (سهامی خاص)؛ با هدف تولید گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در سال 1368 ثبت و تأسیس گردید و در شمال کشور و طبیعت زیبای استان گلستان درمنطقه‌ای خوش آب و هوا و اقلیم مناسب برای کشت و زرع گیاهان دارویی، واقع در جنوب شرقی شهرستان گرگان (توسکستان) مورد بهره برداری قرار گرفت.
شرکت کشت و صنعت و داروسازی گیاه اسانس، یکی از شركت هـای پیشرو در صنعت داروسازی گیاهی كشور و از تولیدکنندگان انواع داروهای گیاهی انسانی و دامی بوده که همواره در تلـاش است تا با بهره گیری از فناوری‌هـای نوین و دانش فنی بر اساس استانداردها و معیارهای بین المللی در جهت ارتقاء سطح سلـامت و نیاز جامعه فعالیت نماید.
عمده فعالیت هـای این شرکت از بدو تأسیس تاکنون، کشت علمی - تخصصی بیش از 27 نوع گیاه ارزشمند دارویی و اقتصاد محور نظیر گوارگُم، گل مغربی، گالِگا، آمی ویسناگا، درخت چای، مورد، اکیناسه (سرخارگل)، آرتیشو (کنگر فرنگی) و غیره است که اکثر گیاهان کشت شده در مزرعه‌ی کشت و صنعت شرکت،ج هت استحصال اسانس هـای طبیعی، تولید عصاره هـا، فرمولـاسیون و ساخت داروهای گیاهی متنوع مطابق با استانداردهای G.M.P و فارماکوپه‌ای BP,EuPh,USP مورد استفاده قرار میگیرند.
این شرکت، با دارا بودن کادر علمی مجرب و آزمایشگاه هـای تحقیقاتی مجهز به پیشرفته ترین و جدیدترین فن آوری روز دنیا با هدف تأمین نیازهای دارویی کشور سعی نموده است با  كیفیت ترین محصولـات را منطبق با استانداردهای بین المللیِ خطوط تولید و فرمولـاسیون، تهیه و به بازار دارویی ایران عرضه نماید تا سهم عمده‌ای از بازار صنعت داروهای گیاهی را به خود اختصاص دهد. از اینرو تا کنون موفق به طراحی، فرمولـاسیون و تولید 32 نوع داروی انسانی دارای مجوز دارویی در اَشکال مختلف دارویی نظیر اسپری، قرص، کپسول، قطره، محلول موضعی، شربت، ژل، پماد، کرم و خمیردندان، 14 نوع روغن گیاهی، استحصال بیش از 23 نوع اسانس طبیعی و تولید بیش از 50 نوع عصاره‌ی گیاهی با گریدهای مختلف دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی طبق استاندارهای جهانی شده است.
اخذ گواهی دو اختراع ثبت شده در اداره‌ی کل مالکیت هـای صنعتی سازمان ثبت اسناد و املـاک کشور ایران و سازمان پژوهش هـای علمی و صنعتی، کسب رتبه هـای برتر و معرفی به عنوان غرفه هـای نمونه با حضور در جشنواره هـا، نمایشگاه هـا و همایش هـا، عضویت (پیوسته) در شبکه‌ی ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی؛ استخراج و خالص سازی مواد مؤثره‌ی تعدادی از گیاهان برگزیده به صورت ماده‌ی اولیه نظیر خلین، آزادراکتین، استویوزید، آربوتین و غیره جهت ساخت تعدادی از داروهای شیمیایی بر اساس فارماکوپه هـای بین المللی از جمله افتخارات و اقدامات این شرکت دانش بنیان میباشد.
همچنین این شرکت جهت سالم سازی و کاهش استفاده از آنتی-بیوتیک هـا و محرک هـای رشد شیمیایی در سال 1386 با داروی فیتوسین، به عرصه‌ی داروهای دامپزشکی وارد شده و به اخذ پروانه در سال 1388 توفیق یافت. البته تولید این داروها در شرکت ادامه داشته و موفق به اخذ مجوز دارو جهت افزایش سیستم ایمنی و تحریک رشد طیور گشته و طراحی و تولید چندین داروی دیگر دامپزشکی نیز در دست بررسی و اقدام دارد.
تولید بیش از پیش داروهای مؤثر و کم خطر، به منظور ارتقاء سطح سلـامت با توجه به رویکرد جامعه‌ی بشری، جهت استفاده از داروهایی با منشأ طبیعی و عرضه‌ی آن به بازار ایران و جهان، دستیابی به جایگاه بهینه‌ی فناوری همسو با معیارهای جهانی WHO، استفاده از فناوری هـای نوین در تهیه‌ی فرآورده هـای گیاهی، بهینه سازی، استانداردسازی و خالص سازی ترکیبات مؤثره‌ی گیاهان دارویی و تولید داروهای بیوتكنولوژیك در آینده‌ای نزدیك، چشم انداز و اهداف بلند مدت شرکت محسوب میگردند.
امید است بتوانیم با بهره گیری بیش از پیشِ فناوری روز دنیا و توانمندی علمی، پرسنلی و فنی یکی از توانمندترین شرکت هـا در نوآوری محصولـات بوده و فعالیت هـای خود را در زمینه‌ی نوآوری و تولید محصولـات با کیفیت، توسعه داده  و جایگاه ویژه‌ای را با اهتمام کامل به تضمین سلـامت جامعه، خدمتگزاری به جامعه‌ی دارویی کشور، تأمین داروهای مورد نیاز هموطنان و افزایش رضایتمندی مصرف كنندگان کسب نموده و برای کشورمان افتخارآفرین باشیم. به امید تحقق آرمان هـا.


داروسازی گیاه اسانس @ نشانی کارخانه: استان گلستان، گرگان، کیلومتر 10 جاده گرگان - مشهد، کیلومتر 8 جاده توسکستان
طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه