عوارض خطرناک داروهای پرمصرف ایرانی‌هـا

عوارض داروهای فشار خون، دیابت، آلزایمر، آرتروز، افسردگی، کاهش دهنده کلسترول و خواب آور

با توجه به اینکه بیشتر افراد تمایلی به استفاده از روش‌هـای طبیعی درمان ندارند، امروز بازار دارویی به یک بازار بزرگ و پردرآمد تبدیل شده است. فشار خون و کلسترول بالـا، آرتروز، دیابت، آلزایمر، بیماری‌هـای قلبی و افسردگی شایع ترین بیماری‌هـای مرتبط با سن محسوب میشوند که اکثر افراد بالـای ۵۵ سال، با یک یا چند مورد دست و پنجه نرم میکنند. آگاهی از عوارض جانبی این دارو‌هـا برای تمام مصرف کنندگان ضروری است.

عوارض داروی فشار خون

فشار خون نیرویی است که توسط جریان خون به دیواره رگ‌هـا وارد میشود تا خون در سراسر رگ‌هـا و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا کند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشکلـات زیادی روبرو میشود. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌هـا، فشار خون بالـا و به دنبال آن بیماری‌هـای قلبی، یکی از مهمترین علل مرگ و میر زنان است.

پرمصرف ترین دارو‌هـای کنترل فشار خون، مسدود کننده بتا (بتا بلـاکر)، مسدود کننده کانال‌هـای کلسیم و مهارکننده‌هـای ACE هستند. نامنظم شدن ضربان قلب، تهوع و یبوست از مهمترین عوارض جانبی اکثر این داروها محسوب هستند. استفاده از این داروها در افراد مبتلـا به نارسایی کلیه و کبد و دیابتی‌هـا باید با احتیاط باشد.

عوارض داروی دیابت

دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می‏آید. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید میشود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است. سال‌هـا این بیماری با داروی مرگبار آواندیا درمان میشد که خوشبختانه پس از ۱۰ سال پیگیری، استفاده از آن در سراسر دنیا ممنوع شد. ولی هنوز هم در برخی از نقاط دنیا دیابت با داروهای خطرناک درمان میشود.

عوارض داروی زوال عقل

بیماری پیشرونده آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که باعث اختلـال در حافظه، تفکر و رفتار فرد میشود. این بیماری از دیدگاه علمی بر اثر کاهش ماده شیمیایی سروتونین در مغز بروز میکند و به این ترتیب انتقال پیام‌هـای عصبی مختل میشود. کاهش ضربان قلب، غش، تهوع، استفراغ، خونریزی دستگاه گوارش، زخم معده و تشنج، شایع ترین عوارض جانبی داروهای درمان آلزایمر هستند.

عوارض داروی آرتریت

آرتریت ( التهاب مفاصل ) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته میشود و یکی از بزرگترین معضلـاتی است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه میشوند. شایع ترین دردهای ناشی از آرتروز در نواحی زانو، لگن، ستون فقرات و دست دیده میشود. حدود سه چهارم افراد میانسال و سالخورده به آرتروز مبتلـا هستند. معمولـا برای کنترل این عارضه از داروهای ضد التهابی غیر استروییدی تجویز میشود. این داروها به هیچ عنوان آرتریت یا شایع ترین شکل آن یعنی آرتروز را درمان نمی کنند و فقط درد را به طور موقت کاهش میدهند.

عوارض داروی افسردگی

افسردگی حاد یکی از شایع ترین اختلـالـات روانی محسوب میشود که سالیانه حدود ۱۴.۸ میلیون نفر را در آمریکا تحت تاثیر قرار میدهد. توهم، تمایل به خودکشی، تهوع، دوبینی، عدم تعادل، یبوست و مشکلـات هضم از مهمترین عوارض جانبی داروهای درمان افسردگی محسوب میشوند. نکته جالب این است که بسیاری از افرادی که افسرده تشخیص داده شده اند، به هیچ عنوان افسرده نیستند و به دارو نیاز ندارند.

عوارض قرص‌هـای خواب آور

اختلـال خواب یکی از مهمترین معضلـات حوزه بهداشت است و اغلب افراد برای درمان آن به قرص‌هـای خواب آور رو میآورند. برخی از کارشناسان عوارض بهداشتی قرص‌هـای خواب را بیشتر از سیگار میدانند و بر این باورند که این داروها خطر ابتلـا به سرطان را ۳۵ درصد و خطر مرگ زودرس را حدود ۵ برابر افزایش میدهند.

عوارض داروهای کاهش دهنده کلسترول

استاتین، مهمترین داروی کاهش دهنده کلسترول است که احتمال ابتلـا به دیابت نوع دو را ۴۶ درصد افزایش میدهد.کاهش حافظه، آب مروارید و نارسایی کلیه، از مهمترین عوارض جانبی این دارو هستند.

با توجه به موارد مطروح متخصصان به افراد توصیه میکنند که تا حد امکان با کنترل رژیم غذایی و پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای، فعالیت فیزیکی، اجتناب از استرس و مدیتیشن، به درمان بیماری بپردازند.

 

این مطلب فقط برای اطلـاع عمومی بوده و استفاده از آن برای خوددرمانی و یا قطع مصرف دارو مجاز نیست و مصرف و یا قطع مصرف دارو فقط با تصمیم پزشک ممکن میباشد. استفاده خودسرانه هرنوع دارو از جمله داروهای ذکر شده میتواند خطرات جبران ناپذیری به همراه داشته و باعث وخامت بیماری شود. همچنین اطلـاعات ذکر شده همه اطلـاعات مربوط به دارو نمیباشد و ممکن است عوارض، احتیاط، تداخل و یا مورد ذکر نشده‌ای باقی مانده باشد.


داروسازی گیاه اسانس @ نشانی کارخانه: استان گلستان، گرگان، کیلومتر 10 جاده گرگان - مشهد، کیلومتر 8 جاده توسکستان
طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه